Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
At Land

At Land

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
14
Gisèle Kérozène

Gisèle Kérozène

1990
×
Edit this entry  
12
A Boy, a Dog, and a Frog

A Boy, a Dog, and a Frog

1981
×
Edit this entry  
12
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
12
The White Rose

The White Rose

1967
×
Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lolita

Lolita

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oasis: Knebworth 1996

Oasis: Knebworth 1996

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deathwatch

Deathwatch

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yellow Cat

Yellow Cat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wind

Wind

1996
×
Edit this entry  
07
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mother Küsters Goes to Heaven

Mother Küsters Goes to Heaven

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wizards

Wizards

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry