Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
08
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
Edit this entry  
02
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
Edit this entry  
01
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Edit this entry  
22
Monday

Monday

2020
×
Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
16
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
Edit this entry  
10
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
09
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Fountain

The Fountain

2006
×
Edit this entry  
26
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Art: In the Absence of Light

Black Art: In the Absence of Light

2021
×
Edit this entry  
28
The Body Beautiful

The Body Beautiful

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
Edit this entry  
06
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
23
Malena

Malena

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Flight of the Swan

Flight of the Swan

1992
×
Edit this entry  
10
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
09
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
Edit this entry  
07
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
High Tech Soul: The Creation of Techno Music

High Tech Soul: The Creation of Techno Music

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cycles

Cycles

1989
×
Edit this entry  
02
Several Friends

Several Friends

1969
×
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
27
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Edit this entry  
23
Klute

Klute

1971
×
Edit this entry  
08
The Josephine Baker Story

The Josephine Baker Story

1991
×
Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
Edit this entry  
26
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Half of a Yellow Sun

Half of a Yellow Sun

2013
×
Edit this entry  
21
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
Edit this entry  
13
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
Edit this entry  
18
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
Edit this entry  
11
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
05
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry