Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★
Edit this entry  
01
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fury

Fury

1936
×
★★★
Edit this entry  
28
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cherry

Cherry

2021
×
½
Edit this entry  
27
Park Row

Park Row

1952
×
★★
Edit this entry  
23
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★½
Edit this entry  
22
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★
Edit this entry  
22
The Hanging Tree

The Hanging Tree

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
21
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★
Edit this entry  
21
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★½
Edit this entry  
20
Run Silent, Run Deep

Run Silent, Run Deep

1958
×
★★★
Edit this entry  
20
Wish

Wish

2023
×
Edit this entry  
20
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★½
Edit this entry  
20
The Law and Jake Wade

The Law and Jake Wade

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★
Edit this entry  
19
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cowboy

Cowboy

1958
×
★★★
Edit this entry  
16
Ghosted

Ghosted

2023
×
½
Edit this entry  
15
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Priest

Priest

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
Lock Up

Lock Up

1989
×
★★
Edit this entry  
08
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★
Edit this entry  
07
The Levelling

The Levelling

2016
×
★½
Edit this entry  
06
Scum

Scum

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★½
Edit this entry  
01
Cobra

Cobra

1986
×
★★½
Edit this entry  
01
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★½
Edit this entry  
31
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fear City

Fear City

1984
×
★½
Edit this entry  
25
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★
Edit this entry  
25
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Edit this entry  
23
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
22
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Desperate Measures

Desperate Measures

1998
×
★½
Edit this entry