Sort by

C4rlo5 has logged 366 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Friday

Black Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Indiscretion of an American Wife

Indiscretion of an American Wife

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain Kidd's Kids

Captain Kidd's Kids

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For Heaven's Sake

For Heaven's Sake

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grandma's Boy

Grandma's Boy

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Shove

Don't Shove

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Jazzed Honeymoon

A Jazzed Honeymoon

1919
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Derailed

Derailed

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Double Team

Double Team

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Timecop

Timecop

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Best Summer of My Life

The Best Summer of My Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slither

Slither

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry