C_Roll has logged 33 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Buried

Buried

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The American President

The American President

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry