Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Thought Life

The Man Who Thought Life

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
RBG

RBG

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Underwater

Underwater

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Abortion Helpline, This Is Lisa

Abortion Helpline, This Is Lisa

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seeing Allred

Seeing Allred

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cthulhu Mansion

Cthulhu Mansion

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
26
In Love & War

In Love & War

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Stucco

Stucco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
City of Scars

City of Scars

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dying is Easy

Dying is Easy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Holy Place

A Holy Place

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gate

The Gate

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bulbbul

Bulbbul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Miner's Mountain

Miner's Mountain

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Good Samaritans

The Good Samaritans

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mayflower

The Mayflower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sky

The Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fjällbacka Murders: Friends for Life

The Fjällbacka Murders: Friends for Life

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fjällbacka Murders: The Sea Gives, the Sea Takes

The Fjällbacka Murders: The Sea Gives, the Sea Takes

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Child

The Hidden Child

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Secret: Dare to Dream

The Secret: Dare to Dream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shamer's Daughter II: The Serpent Gift

The Shamer's Daughter II: The Serpent Gift

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry