RSS feed for Christopher Beck
  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    Hereditary was possibly one of the most shocking vile and horrible things I have ever witnessed in a horror film. The slow burn of anxiety latches onto you like a leach and will not let go until the very end... That is... If you're lucky. Without a doubt one of the best horror movies since Rosemary's baby and The Exorcist..

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    Birds of prey is one of the best DC movies in a very long time it has everything that a fanboy could want. Action comedy and most of all 4th wall breaks. Let's just say you will be entertained the whole time...

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★★★

    The best one of the series by far. Even though the original with Robin Williams was a true classic and the somewhat sequel welcome to the jungle was very good this one here knocks it out of the park especially with the always funny Danny Devito and other cast members mimicking him in character. definitely fun for anyone who isn't a total party pooper.

  • Hall Pass

    Hall Pass

    ★★★

    It's not exactly the best comedy ever made but it is definitely funny and that's all it needs to be. Owen Wilson with his nice guy routine and Jason sudeikis of course always funny to me Hall pass gets a Hall pass for being a average comedy and in the end that's all you could really ask for.

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    Joker is one of the best films of 2019 and a very strong performance from Phoenix. With the hangover director Todd Phillips behind the camera its bound to go down in cinema history.

  • My Soul to Take

    My Soul to Take

    ★★½

    As much as i love craven and his work. This horror movie was half good half bad. The last 40 minutes feel to rushed and even some plot points make close to no sense to me.

  • Take Me Home Tonight

    Take Me Home Tonight

    ★★★½

    Take me home tonight, is as refreshing as it is funny.

  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★★★

    Best family/horror movie ever made. Nothing will ever top it.

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★★

    Remarkable and scary. Rosemary's baby is possibly the most unsettling film i have ever seen.

  • High Tension

    High Tension

    ★★★

    Gritty and brutal a story of love lies and destruction. The twist was a little off but 80% of the movie was a fun little slasher ride.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    Hereditary is one of those movies where you have no idea what to expect. A nice chilling slow burn of suspense/drama and good old horror. Not to mention 30 minutes into this film i would call extremely disturbing and brutal. But i won't spoil that for you. Watch this movie!!!

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★★

    Quite possibly the best horror film ever made. Sam raimi's original masterpiece... You will love The Evil Dead.