Andrew has logged 175 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
★★★
Edit this entry  
25
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Thing That Couldn't Die

The Thing That Couldn't Die

1958
×
★★½
Edit this entry  
31
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★
Edit this entry  
30
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
30
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★★
Edit this entry  
25
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★½
Edit this entry  
25
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★
Edit this entry  
24
Invasion of the Bee Girls

Invasion of the Bee Girls

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
Edit this entry  
23
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★½
Edit this entry  
22
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★½
Edit this entry  
21
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Edit this entry  
20
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★½
Edit this entry  
20
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★★
Edit this entry  
19
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Edit this entry  
19
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★½
Edit this entry  
18
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★
Edit this entry  
17
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
17
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
½
Edit this entry