• Exorcist II: The Heretic

    Exorcist II: The Heretic

    ★★★½

    102-minute theatrical version

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★★

    Extended Mini-series

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★½

    I'm not really a fan of the Marvel films but this was perfectly fine. I'd probably rank this higher than most of the Marvel films I've seen. One of the main things going for it was its barely 2 hour running time. Captain Marvel, unlike many others from this series, didn't overstay its welcome. Also, the cat was fun and Brie Larson was charming. Good enough for a Sunday afternoon.

  • Age of Consent

    Age of Consent

    ★★★½

    This review is based on the 107 minute director’s cut.

    Despite some reservations I enjoyed Michael Powell’s final theatrical film Age of Consent. It isn’t a great film nor major work in his filmography, but it is a pleasant viewing experience. My biggest misgiving about the film is it really is nothing more than an old man fantasy. A famous, middle-aged painter (James Mason) leaves his life in New York City and moves to the Australian outback in order to…

  • The Blackcoat's Daughter

    The Blackcoat's Daughter

    ★★★

    The Blackcoat's Daughter is pretty stupid but not too bad. In fact, I kind of liked it. The ending was pretty good. The dumbest thing about the movie had to be the scene in which two people were decapitated with a steak knife from a greasy-spoon diner. Do you know dull that knife had to have been after years of use in a diner? Oh, well. The film's title makes me think of the third album by the Incredible String Band, The Hangman's Beautiful Daughter, so that's a plus.

  • Miracles for Sale

    Miracles for Sale

    ★★★

    Tod Browning's final film is a fun, fast paced locked-room mystery focused on a professional skeptic and a menagerie of phony psychics. Robert Young, as the pro-skeptic/amateur detective, and Frank Craven, as his smart ass father, are quite funny as the crime solving duo. The story is pretty thin and ultra-far fetched but the film moves so fast it doesn't matter. One issue in Miracles for Sale, like in many of Browning's sound films, is the sloppy editing. One noticeable…

  • Designing Woman

    Designing Woman

    ★★

    Vincente Minnelli tries hard but a boring crime/kidnapping subplot and Gregory Peck ruin this film. There's a fun running joke regarding people holding dogs and one particular dog with a foot fetish. Lauren Bacall is pretty good and the cast of her plot (she's a costume designer for a theatrical musical) is lively; choreographer Jack Cole is a stand out. However, Gregory Peck is totally dull and wooden (as usual) as a sports reporter writing a series of articles on corruption in boxing. His plot features some cliche jokes about crabby, boorish newspapermen.

  • Secret Ceremony

    Secret Ceremony

    ★★★½

    This movie may be a mess but at least it is an entertaining mess. I've read a lot of people picking on Elizabeth Taylor's performance but Robert Mitchum is, in my opinion, way more ridiculous as Mia Farrow's pervert step-father. The best part of the movie is the baroque inspired locations. The film's primary location, Farrow's house, is absolutely amazing looking. The score is also good. Secret Ceremony would probably work pretty well on a double-bill with an earlier Joseph Losey film, The Servant. All that said, this film is nowhere near Losey's best.

  • The Stranger's Return

    The Stranger's Return

    ★★★½

    City girl moves to the old family farm in effort to escape the depression. Strong performances by Lionel Barrymore as Grandpa and Miriam Hopkins as the city girl turned farmer. Features an interesting, judgement-free adulterous romance between the recently divorced Hopkins and a young, married farmer portrayed by Franchot Tone. The duo ends the affair in order not to hurt Tone's wife, who at times seems to support the affair (in one scene she tells Hopkins and Tone they dance together beautifully).

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★

    1982 U.S. Theatrical Cut

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    2007 Final Cut

  • Raising Cain

    Raising Cain

    ★★★★

    Raising Cain Re-cut