RSS feed for Daniel

Daniel has logged 103 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Wonder

Wonder

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Ava's Possessions

Ava's Possessions

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Rocco

Rocco

2016
×
Edit this entry  
12
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Don't Take Me Home

Don't Take Me Home

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inacreditável - A Batalha dos Aflitos

Inacreditável - A Batalha dos Aflitos

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★½
Edit this entry  
12
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
½
Edit this entry  
10
Senna

Senna

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Amy

Amy

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
13 Minutes

13 Minutes

2015
×
★½
Edit this entry  
04
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
They Live

They Live

1988
×
★★½
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★½
Edit this entry  
24
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★
Edit this entry  
23
The Clock

The Clock

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Know Your Enemy - Japan

Know Your Enemy - Japan

1945
×
★★★
Edit this entry  
23
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★½
Edit this entry  
02
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Grant Morrison: Talking with Gods

Grant Morrison: Talking with Gods

2010
×
★★
Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Sand Castle

Sand Castle

2017
×
★½
Edit this entry  
11
The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

The Galapagos Affair: Satan Came to Eden

2013
×
★½
Edit this entry  
11
The Impossible

The Impossible

2012
×
½
Edit this entry  
11
World War Z

World War Z

2013
×
Edit this entry  
10
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
War Machine

War Machine

2017
×
Edit this entry  
28
Doc of the Dead

Doc of the Dead

2014
×
Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Moana

Moana

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Denial

Denial

2016
×
★★
Edit this entry  
23
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Edit this entry  
22
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★
Edit this entry