RSS feed for Daniel
  • Unsane

    ★★★

  • Victory Day

    ★★★

  • Lords of Chaos

    ★★

  • Hereditary

    ★★★

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Mandy

  • The Night Eats the World

    ★★★½

  • What Keeps You Alive

    ★½

  • Phantom Thread

    ★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • The Greatest Showman

    ½

  • Wonder

    ★½

  • Far from the Tree

    ★★½

  • Justice League

  • Creep 2

    ★★½

  • My Little Pony: The Movie

    ½

  • Our House

    ★★½

  • Revenge

    ★½

  • The Death of Stalin

    ★★★

  • It

    ★★½

  • Jim & Andy: The Great Beyond

  • mother!

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Ex Libris: The New York Public Library

    ★★★½

  • Sarah Plays a Werewolf

  • Darkest Hour

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★½

  • The Shape of Water

    ★★½

  • Bingo: The King of the Mornings

    ★½

  • Friendly Beast

  • Dunkirk

    ★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★

  • Captain Underpants: The First Epic Movie

    ★½

  • War Machine

  • I Am Not a Witch

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Square

    ★★★

  • April's Daughter

  • Wonder Woman

    ★½

  • The Garden of Afflictions

    ★½

  • Alien: Covenant

    ★½

  • It Comes at Night

    ★★½

  • Blade of the Immortal

    ★★

  • AlphaGo

    ★★½

  • Sand Castle

    ★½

  • Louis C.K.: 2017

    ★★½

  • The Cambridge Squatter

    ★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Mommy Dead and Dearest

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • Like Me

    ★½

  • Song to Song

    ★★½

  • Don't Take Me Home

    ★★

  • Logan

    ★★

  • The Young Karl Marx

    ★½

  • T2 Trainspotting

    ★½

  • Last Men in Aleppo

    ★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Bad Day for the Cut

    ★★½

  • The Little Hours

    ★★★½

  • The Hippopotamus

  • A Cure for Wellness

  • Hidden Figures

    ★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • The Great Wall

    ★★

  • Rocco

  • Moana

    ★★½

  • The Lost City of Z

  • Denial

    ★★

  • Egon Schiele: Death and the Maiden

    ★★★