2017

Daniel Pellizzari Daniel Pellizzari’s year in review

Daniel’s highest rated films

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Downfall

    ★★★★½

  • The Clock

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★½

  • The Secret of Kells

    ★★★★

  • Tampopo

    ★★★★

  • Germany Year Zero

    ★★★★

  • The Selfish Giant

    ★★★★

  • American Honey

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • The Forest for the Trees

    ★★★★

  • Apocalypto

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★½

  • Kingdom of Heaven

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 103 Films watched
  • 8.6 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Force Awakens

Jan 1

Most Watched

War for the Planet of the Apes

twice

Captain Underpants: The First Epic Movie

twice

Anomalisa

twice

Last Film

Wonder

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
50 films
Documentary
26 films
Comedy
22 films
Action
18 films
Thriller
17 films
War
12 films
Sci Fi
12 films
Horror
11 films
Adventure
11 films
Crime
11 films
USA
58 films
UK
21 films
France
8 films
Germany
8 films
Canada
5 films
Ireland
5 films
Brazil
4 films
Denmark
4 films
Japan
3 films
Belgium
3 films
English
88 films
German
11 films
Spanish
6 films
French
5 films
Portuguese
5 films
Italian
5 films
Swedish
4 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Dutch
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 41 Added 138

Watchlist

Stars

Directors

Daniel’s most liked review

American Honey

★★★★

three minutes in I knew this was going to be my La La Land

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Great Wall
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Dublin 26.06.08: A Film in 4 Days

Films watched in 2017

  • Wonder
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Get Out
  • Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton
  • Ava's Possessions
  • Baby Driver
  • Rocco
  • Kingdom of Heaven
  • Don't Take Me Home
  • Louis C.K. 2017
  • War for the Planet of the Apes
  • The Secret of Kells
  • Inacreditável - A Batalha dos Aflitos
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • My Little Pony: The Movie
  • Senna
  • Amy
  • 13 Minutes
  • Downfall
  • They Live
  • mother!
  • Bingo: The King of the Mornings
  • The Broken Circle Breakdown
  • The Clock
  • Know Your Enemy - Japan
  • Metallica: Some Kind of Monster
  • You, the Living
  • The Witch
  • War for the Planet of the Apes
  • Dunkirk
  • Always Shine
  • Grant Morrison: Talking with Gods
  • Song to Song
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Wonder Woman
  • Sand Castle
  • The Galapagos Affair: Satan Came to Eden
  • The Impossible
  • World War Z
  • Tampopo
  • War Machine
  • Doc of the Dead
  • Anomalisa
  • Moana
  • Denial
  • T2 Trainspotting
  • Germany Year Zero
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Dead Man's Shoes
  • The Event
  • Dublin 26.06.08: A Film in 4 Days
  • Conquest 1453
  • The Selfish Giant
  • Dark Horse
  • Virgin Mountain
  • Aquarius
  • Parked
  • The Young Offenders
  • Sightseers
  • The Cambridge Squatter
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • The Cheshire Murders
  • Weiner
  • Blood of Havana
  • American Honey
  • Queen of Earth
  • Turn Me On, Dammit!
  • Everyone Else
  • The Founder
  • Green Room
  • Anomalisa
  • Coherence
  • Holy Hell
  • Alien
  • The Great Wall
  • David Brent: Life on the Road
  • Manchester by the Sea
  • Jackie
  • Kill List
  • Six Shooter
  • Seven Psychopaths
  • In Bruges
  • Hidden Figures
  • The Pirate Bay: Away From Keyboard
  • Marwencol
  • Amanda Knox
  • The Forest for the Trees
  • Hacksaw Ridge
  • Apocalypto
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Ecstasy of Order: The Tetris Masters
  • The Exorcist
  • Toni Erdmann
  • Calvary
  • Finding Vivian Maier
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • The Imposter
  • I, Daniel Blake
  • Train to Busan
  • Captain Fantastic
  • First on the Moon
  • Star Wars: The Force Awakens

Highly rated films Daniel missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Call Me by Your Name
  • Paddington 2
  • Coco
  • Phantom Thread
  • Blade Runner 2049
  • LA 92
  • The Work

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more