Sort by

Joe has logged 207 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Turning Point: 9/11 and the War on Terror

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Longest Ride

The Longest Ride

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moments Like This Never Last

Moments Like This Never Last

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
I Am Twenty

I Am Twenty

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry