Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Girls 2

Mean Girls 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Call

The Call

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grizzlies

The Grizzlies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
CODA

CODA

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
OPAL

OPAL

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maid

Maid

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry