Sort by

caden has logged 27 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry