RSS feed for çağla

çağla has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
16
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
Edit this entry  
12
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Christmas with a View

Christmas with a View

2018
×
Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Damsel

Damsel

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
It

It

2017
×
Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
Edit this entry  
07
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Empire Records

Empire Records

1995
×
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
13
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Flipped

Flipped

2010
×
Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry