Sort by

caio has logged 501 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
10
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
06
Me and Orson Welles

Me and Orson Welles

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Brasil

Brasil

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tudo é Brasil

Tudo é Brasil

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Welles' Language

Welles' Language

1990
×
Read the review Edit this entry  
04
It's Not All True

It's Not All True

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Edit this entry  
21
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
18
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Edit this entry  
12
A Very Curious Girl

A Very Curious Girl

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Unforgiven

The Unforgiven

1960
×
★★★
Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
The Home and the World

The Home and the World

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tea for Two

Tea for Two

2018
×
Edit this entry  
29
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Porto das Caixas

Porto das Caixas

1963
×
★★★★
Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry