Sort by

caio has logged 87 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Nothing

Big Nothing

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ganga Bruta

Ganga Bruta

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Hell to Texas

From Hell to Texas

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anna

Anna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Love You, I Don't

I Love You, I Don't

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Michael

Michael

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sitcom

Sitcom

1998
×
Read the review Edit this entry  
23
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Comeback

Comeback

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Viva Maria!

Viva Maria!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Film Study

Film Study

1926
×
Edit this entry  
13
Film Gaudí

Film Gaudí

1975
×
Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Revenge

Revenge

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Brother and Sister

Brother and Sister

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dwightiana

Dwightiana

1959
×
Edit this entry  
12
Go! Go! Go!

Go! Go! Go!

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry