caitangeleigh has written 15 reviews for films rated ★★★★ .

  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

    if there’s one thing George Clooney is gonna do, it’s pull off a heist or two

  • Dinner for Schmucks

    Dinner for Schmucks

    ★★★★

    “in the words of john lennon, ‘you may say i’m a dreamer, but i’m not.’” 
    never forget that mouse jesus wrote the bible

  • Chicago

    Chicago

    ★★★★

    my university is doing Chicago for the spring musical (i’m Mary Sunshine!) and i wanted to watch this again before hearing the songs every day for two months makes me go insane. great film, great musical. but growing a temporary, sometimes permanent hatred for the songs in a musical you’re in? that’s showbiz. THATS Chicago

  • Bedknobs and Broomsticks

    Bedknobs and Broomsticks

    ★★★★

    my favorite genre is Robert Stevenson films that mix early 1900s London with cartoons and which star David Tomlinson & magical women (i love Angela Lansbury and Julie Andrews so very much)

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★★

    ahhhh let me gather my thoughts. 
    okay.. WOWIE there were so many plot twists in this final installment of the Fear Street trilogy and it was all so gorey. i was not prepared for that amount of gore in movies based on children’s horror books. it was good gore tho! they didn’t overdo it. i think that Janiak tied the whole thing up quite nicely. i really enjoyed the fact that they waited to explain what happened in 1666 instead…

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★★

    killer soundtrack in this one. i liked it a little better than part 1 because i’m a sucker for summer camp massacre movies. the end had me SCREAMING it was such a big twist holy hell. i had to pause and process it. they had me in the first half ngl.
    it’s beginning to make sense why they started with 1994 and are going backwards. i like how they’re all connected. those ties make a lot of sense and i think they did a good job pulling the two movies together. really pumped to watch the last part of this trilogy

  • The Cat in the Hat

    The Cat in the Hat

    ★★★★

    i avoided watching this until i was 14 because i thought the mike myers in this movie was the murderer from Halloween (we as a society don’t talk enough abt how mike myers’ face looks like the michael myers mask). 
    if the words ‘fever dream’ ever applied to a film it would be this one. it grows increasingly more bizarre & arguably funnier the older i get

  • Teen Beach Movie

    Teen Beach Movie

    ★★★★

    “He acts all proper and British but he's from Pittsburgh.” 
    how did 12 yr old me not realize tanner is unbelievably gay. the songs in this movie slapped in 2013 and they slap now idc. i think about Cruisin for a Bruisin at least once a week. mack is our feminist icon and ross lynch is hot. love love love

  • Accepted

    Accepted

    ★★★★

    wow i loved this movie so much. it didn’t feel overly cheesy like some comedies of the time do and i really respect that, especially when the plot is as crazy and far-fetched as it is. what i would give to go to the south harmon institute of technology (S.H.I.T if you will) rather than my 4-year private university where everything feels so rigid. justin long’s monologue at the end in the courtroom was so, so good. he nailed it.…

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★★

    i did not think i could love her more. taylor swift is not only such an inspiration but also, call me naive if you’d like, a very down to earth person. i cried with her in this documentary, i started to understand piece by piece how traumatic and exhausting these last 4 years have been for her. you don’t have to like her or her music to sympathize with her and the shit she has had to deal with for…

  • The Mask

    The Mask

    ★★★★

    the essence of Jim Carrey

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★

    the expectation vs reality clip was so depressing and genius at the same time. but the end?? so good hello?? such a sweet film & also joseph gordon-levitt