Sort by

Caitanya has logged 169 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tom Segura: Ball Hog

Tom Segura: Ball Hog

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Edit this entry  
24
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

2021
×
Edit this entry  
23
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
How About Adolf?

How About Adolf?

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★½
Edit this entry  
19
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Gaia

Gaia

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ödipussi

Ödipussi

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Edit this entry  
03
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Final Cut

The Final Cut

2004
×
★★
Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Royal Game

The Royal Game

2021
×
★★★
Edit this entry