Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Egg

    ★★★★

  • His House

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • Toto

    ★★★½

  • The One-Minute Memoir

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★

  • The Light Side

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 203 Films watched
  • 16.9 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Oldboy

Jan 1

Most Watched

Jojo Rabbit

twice

Mulholland Drive

twice

Hotel Chevalier

twice

Knives Out

twice

The Cat with Hands

twice

Last Film

Paprika

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
98 films
Comedy
66 films
Thriller
43 films
Animation
41 films
Crime
32 films
Horror
32 films
Mystery
23 films
Fantasy
20 films
Sci Fi
17 films
Action
17 films
USA
114 films
France
33 films
UK
27 films
Japan
20 films
Germany
17 films
Italy
11 films
Canada
10 films
South Korea
5 films
Mexico
4 films
Spain
4 films
English
143 films
French
31 films
Japanese
22 films
German
20 films
Spanish
19 films
Italian
17 films
Chinese
6 films
Portuguese
6 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 191

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Caitanya’s most liked review

Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

★★★★½

“Guess there's some justice in the world. You suffer, you go through hell. Then happiness comes along or everyone.“

Mit Le notti di Cabiria habe ich nun meinen ersten Frederico Fellini Film gesehen und verdammt, was für ein Volltreffer.

Dabei sehen wir eigentlich nur wie die junge Prostituierte Cabiria sich…

More reviews

Caitanya’s most liked list

House
Ran
Cold Fish

Japanuary 2020

Die Filmauswahl für meinen Japanuary im Jahr 2020. Sortiert vom Besten zum Schlechtestem.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Anthropocene: Ivory Burn
Average weighted rating:

3.2

Films Caitanya watched in 2020

  • Paprika
  • Clue
  • Cloud Atlas
  • Silver Linings Playbook
  • DumbLand
  • The Producers
  • His House
  • The Big Lebowski
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Meshes of the Afternoon
  • Steps
  • Possession
  • The Alphabet
  • Six Men Getting Sick
  • Zero Motivation
  • Le Cercle Rouge
  • Becky
  • Wild at Heart
  • The Blues Brothers
  • Anima
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Dead Zone
  • A Beautiful Mind
  • Antiporno
  • Night of the Living Dead
  • The Fall
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • The Man Who Would Be King
  • Hot Shots!
  • Lady Snowblood
  • The Royal Tenenbaums
  • Rear Window
  • A Cure for Wellness
  • Gundermann
  • The Killer
  • Rocco and His Brothers
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Breathless
  • Inferno
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Amélie
  • The Grand Budapest Hotel
  • Synecdoche, New York
  • Serpico
  • Harold and Maude
  • Shake Hands with Danger
  • To Each His Own Cinema
  • Tenet
  • Holy Motors
  • After the Dark
  • Jojo Rabbit
  • Come to Daddy
  • Watership Down
  • Ferdinand the Bull
  • Ye Olden Days
  • Steamboat Willie
  • Mulholland Drive
  • Naked Lunch
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Waltz with Bashir
  • Rabbits
  • The Endless
  • Resolution
  • Fantastic Planet
  • Taxi Driver
  • Upstream Color
  • Jeepers Creepers
  • Starship Troopers
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • A Touch of Zen
  • Cerulia
  • Crawl
  • Vertical Shapes in a Horizontal Landscape
  • Masterpiece
  • The Cats
  • Over
  • Cru
  • Shannon Amen
  • Dew Line
  • Black Barbie
  • The One-Minute Memoir
  • The Battle of San Romano
  • A Clockwork Orange
  • When I Write It
  • Toto
  • The Light Side
  • Egg
  • White Echo
  • The Distance Between Us and the Sky
  • And Then the Bear
  • Marooned
  • Bilby
  • Beasts of the Southern Wild
  • Anthropocene: Ivory Burn
  • Bird Karma
  • The Straight Story
  • Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')
  • The Penny Market on the Reeperbahn
  • Supermarket
  • Contagion
  • Burn After Reading
  • The Holy Mountain
  • Mulholland Drive
  • La Jetée
  • New York New York
  • Miller's Crossing
  • Au Hasard Balthazar
  • 8½
  • The Conversation
  • Breakfast at Tiffany's
  • GoodFellas
  • True Grit
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Thunder Road
  • Bacurau
  • Fullmetal Alchemist: Brotherhood
  • Climax
  • Badlands
  • Inherent Vice
  • Life of Brian
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Midsommar
  • Ghosts Before Breakfast
  • School's Out
  • Berlin Blues
  • The Milky Way
  • Spenser Confidential
  • Emma.
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Castle in the Sky
  • Call Me by Your Name
  • Missing Link
  • The Darjeeling Limited
  • Hotel Chevalier
  • Porco Rosso
  • The King of Comedy
  • It's Not Just You, Murray!
  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?
  • The Big Shave
  • Mean Streets
  • Bottle Rocket
  • Parasite
  • Goldman v Silverman
  • Uncut Gems
  • Liz and the Blue Bird
  • Perfect Blue
  • Blue
  • Bottle Rocket
  • Do You Like to Read?
  • Cousin Ben Troop Screening
  • Hotel Chevalier
  • Come Together
  • Castello Cavalcanti
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Nights of Cabiria
  • Ninotchka
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Edge of Democracy
  • Jojo Rabbit
  • Dazed and Confused
  • Cold Fish
  • Little Women
  • 1917
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Les Misérables
  • The Handmaiden
  • Dear Basketball
  • The World of Kanako
  • Pan's Labyrinth
  • WHAT DID JACK DO?
  • Pokémon the Movie: I Choose You!
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • House
  • Männersache
  • Pink Floyd: The Wall
  • Les Misérables
  • The Happiness of the Katakuris
  • Knives Out
  • Koyaanisqatsi
  • Jin-Roh: The Wolf Brigade
  • Ran
  • The Cat with Hands
  • Conductor
  • La noria
  • Monstrum
  • Old Days
  • The Club
  • GUO4
  • Sometimes, I Think About Dying
  • Uncle Thomas: Accounting for the Days
  • Sister
  • Kitbull
  • Off-Piste
  • Cut Shoot Kill
  • The Cat with Hands
  • Bobby Yeah
  • Inside
  • Knives Out
  • The Peanut Butter Falcon
  • Cats
  • Oldboy

World map

Highly rated films Caitanya is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove

Highly rated with Caitanya’s friends Patron

  • Love Exposure
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Se7en
  • The Killer
  • The Handmaiden
  • La La Land
  • Your Name.
  • Mulholland Drive
  • Jaws
  • Parasite
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Hard Boiled
  • The Silence of the Lambs
  • Oldboy
  • Batman Returns
  • Detention
  • Alien
  • Ratatouille
  • Mad Max: Fury Road
  • Lost Highway
  • The Boxer's Omen
  • GoodFellas
  • Die Hard
  • The Iron Giant
  • Spirited Away
  • Paddington 2
  • Scream
  • Pride & Prejudice
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Jurassic Park
  • Princess Mononoke
  • Call Me by Your Name
  • Halloween
  • Whiplash
  • Little Women
  • Killing
  • Titanic
  • Aliens
  • Come and See
  • Possession
  • Burning
  • Lost in Translation
  • Gladiator
  • Rear Window
  • Thunder Road
  • The Dark Knight
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • First Cow
  • Avengers: Endgame
  • Inception
  • WALL·E
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Raiders of the Lost Ark
  • Winter Light
  • The Breakfast Club
  • Fallen Angels
  • House
  • Lady Bird

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more