Sort by

caitlin has logged 53 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Focus

Focus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Remember Me

Remember Me

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry