Sort by

mandy has logged 187 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cold War

Cold War

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Dogville

Dogville

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ammonite

Ammonite

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Lizzie

Lizzie

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Colette

Colette

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read prior review Edit this entry  
10
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Colette

Colette

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Colette

Colette

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Feels

The Feels

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry