julian has logged 127 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Student

The Student

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leto

Leto

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Baby

Baby

1954
×
Read the review Edit this entry  
21
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
Read the review Edit this entry  
17
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★
Edit this entry  
27
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Point

The Point

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Our Betters

Our Betters

1933
×
★★½
Edit this entry  
24
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nine Days of One Year

Nine Days of One Year

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Boring Afternoon

A Boring Afternoon

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★½
Edit this entry  
18
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pushover

Pushover

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry