Sort by

calamityhey has logged 476 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Julieta

Julieta

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Day Before the End

The Day Before the End

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Project X

Project X

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fits

The Fits

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackie

Jackie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
American Colour

American Colour

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
2001 Colours Andy Never Thought Of

2001 Colours Andy Never Thought Of

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Color Without Colour

Color Without Colour

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Color Aid

Color Aid

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fashions of 1934

Fashions of 1934

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip

Richard Pryor: Live on the Sunset Strip

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joshy

Joshy

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hardly Working

Hardly Working

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Loving

Loving

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry