Sort by

calamityhey has logged 51 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
From the East

From the East

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fencer

The Fencer

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Do Not Resist

Do Not Resist

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mascots

Mascots

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Child's Play

Child's Play

1988
×
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
White Girl

White Girl

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Leptirica

Leptirica

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ward

Ward

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Barbarian and the Geisha

The Barbarian and the Geisha

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Stories

American Stories

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cheat

The Cheat

1915
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Tell Me

Tell Me

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le 15/8

Le 15/8

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry