calamityhey has logged 382 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dramatic Relationships

Dramatic Relationships

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Radio Mary

Radio Mary

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Onward Lossless Follows

Onward Lossless Follows

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sundowners

Sundowners

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Post

The Post

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Strangely Ordinary This Devotion

Strangely Ordinary This Devotion

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Loveless

Loveless

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Frownland

Frownland

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★
Edit this entry  
02
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Othon

Othon

1970
×
★★★
Edit this entry  
29
I Cannot Tell You How I Feel

I Cannot Tell You How I Feel

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Antiporno

Antiporno

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shooting Days: Emir Kusturica Directs Underground

Shooting Days: Emir Kusturica Directs Underground

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jaguar

Jaguar

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Long Strange Trip

Long Strange Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cuadecuc, Vampir

Cuadecuc, Vampir

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tormenting the Hen

Tormenting the Hen

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★½
Read the review Edit this entry