calamityhey has logged 41 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Deep Web

Deep Web

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Rodney King

Rodney King

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
All This Panic

All This Panic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Duelle

Duelle

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
South

South

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pour Febe Elisabeth Velasquez, El Salvador

Pour Febe Elisabeth Velasquez, El Salvador

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Colossal

Colossal

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miracle at St. Anna

Miracle at St. Anna

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Road

The Royal Road

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry