Sort by

calamityhey has logged 443 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Money

Mad Money

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fuzzy Pink Nightgown

The Fuzzy Pink Nightgown

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anima

Anima

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rock

The Rock

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Clemency

Clemency

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
88:88

88:88

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
New York Stories

New York Stories

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Harriet

Harriet

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Report

The Report

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry