Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Touch of Pink

Touch of Pink

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
18
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
25
Meio Expediente

Meio Expediente

2017
×
Edit this entry  
24
Swan Lake - The Kirov Ballet

Swan Lake - The Kirov Ballet

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Air of Paris

Air of Paris

1954
×
Edit this entry  
01
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Noriko's Dinner Table

Noriko's Dinner Table

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fido

Fido

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
The Ordeal

The Ordeal

2004
×
★★
Edit this entry  
15
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jimmy O. Yang: Good Deal

Jimmy O. Yang: Good Deal

2020
×
Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Edit this entry