Sort by

Ernest has logged 148 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pete Holmes: Dirty Clean

Pete Holmes: Dirty Clean

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry