Sort by

Ernest has logged 160 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry