Sort by

Caleb has logged 143 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Remember Gabriel Young?

Remember Gabriel Young?

×
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Remember Gabriel Young?

Remember Gabriel Young?

×
Read the review Edit this entry  
10
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Patton

Patton

1970
×
★★★
Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★
Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
We Are Marshall

We Are Marshall

2006
×
★½
Read the review Edit this entry