Caleb has logged 222 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
El Norte

El Norte

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★½
Edit this entry  
06
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry