Caleb has logged 25 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry