RSS feed for calebthewild

calebthewild has watched 17 historical films.

  • 1917

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • Vice

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Hostiles

    ★★★½

  • The Better Angels

    ★★★

  • The New World

    ★★★★½

  • The Last Samurai

    ★★★★

  • Black Hawk Down

    ★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★★

  • Braveheart

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Come and See

  • Mirror

    ★★★★★

  • Serpico

    ★★★★½