• Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    A straightforward comedy through and through, this is PTA's most heartwarming film. It's a jubilant slice of life that doesn't attempt to push the envelope. While its ambition is somewhat tempered in comparison with the rest of his filmography, the constant stream of laugh-out-loud sequences paired with the film's unhurried narrative and warm melancholy provide an appealing change of pace within his body of work.

    Sidenote, but who is Harriet Samson Smith and why is PTA the only one tapping her talent? She is a scene-stealer in Phantom Thread, and she's even more riotously funny in her tiny role in Licorice Pizza.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    this would pair nicely with a bowl of clam chowder

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★½

    Can't wait to see D. W. Griffith's The Birth of a Nation (Taylor's Version)

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    Boys, another sigma has fallen. Even a lone wolf can grieve the loss of one who so thoroughly committed himself to the grind. RIP Reynolds Woodcock, your distant howl will be missed

  • Days of Waiting: The Life & Art of Estelle Ishigo

    Days of Waiting: The Life & Art of Estelle Ishigo

    ★★★½

    This documentary transcends typical classroom fare by lingering on the art itself. Estelle Ishigo's paintings and drawings are allowed to breathe, conveying so much more insight into the atrocities of Japanese internment than a voiceover could.

  • Donkey Skin

    Donkey Skin

    ★★★½

    It's important to separate the art from the artist because I absolutely hate French people. This was a masterpiece but it's French so we'll compromise at a 3.5

  • Eternals

    Eternals

    ★★

    The relationship between Lauren Ridloff's Makkari and Barry Keoghan's Druig is easily the most appealing element of Eternals. It is also the only manifestation of believable emotion in the film, and thus, the only clue that Chloé Zhao directed this hollow, static odyssey. Both actors carry themselves with remarkable sincerity in the midst of such a lifeless storyline, and Keoghan especially gives his scenes gravity that is so desperately lacking in every moment where he's absent. Keoghan delivers one of…

  • Spencer

    Spencer

    ★★★½

    I would not be surprised if my rating goes up on rewatch, especially since the craft on display here is jaw-dropping. However, Spencer feels a little empty due to its cyclical framework, and I wouldn't take issue with this if I hadn't already been spoiled by Jackie. Larraín's 2016 film accomplishes much of the same thematic precision, chilly yet lush atmosphere, and uncomfortably intense character dissection that Spencer boasts, just with increased narrative momentum and a more sprawling structure. The…

  • Saw

    Saw

    ★★★½

    bruh if Dame Judi Dench got put in a Saw trap that would be so sad 😢

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★

    Not sure how Edgar Wright managed to make his comedies more visually, narratively, and thematically interesting than his horror piece. Still, this is fun while it's on, and Thomasin McKenzie gives one of the best performances of the year.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★½

    Yes, I'm logging this a month late because I am sinfully lazy.
    Yes, I feel like I watched this yesterday because of the sheer amount of hyper-specific images and lines ingrained into my brain after only one viewing.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    I would just put my open mouth on the sand so when the worm bursts out of the sand it would go into my mouth and I would eat it quickly