Sort by

Callisto has logged 1,624 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Horrors of Hamilton High: The Making of 'Prom Night'

The Horrors of Hamilton High: The Making of 'Prom Night'

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Psycho Legacy

The Psycho Legacy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Beware the Moon: Remembering 'An American Werewolf in London'

Beware the Moon: Remembering 'An American Werewolf in London'

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
This Is Phil Fish

This Is Phil Fish

2014
×
Edit this entry  
31
Imagining 'Total Recall'

Imagining 'Total Recall'

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer Job

Summer Job

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Double Dare

Double Dare

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Medieval Times: The Making of Army of Darkness

Medieval Times: The Making of Army of Darkness

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swallowed Souls: The Making of Evil Dead 2

Swallowed Souls: The Making of Evil Dead 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Slice of Lynch

A Slice of Lynch

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hamster Factor and Other Tales of 'Twelve Monkeys'

The Hamster Factor and Other Tales of 'Twelve Monkeys'

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Re-Animator Resurrectus

Re-Animator Resurrectus

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Basic Instinct: Sex, Death & Stone

Basic Instinct: Sex, Death & Stone

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pennywise: The Story of IT

Pennywise: The Story of IT

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Naked Making Lunch

Naked Making Lunch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Story - The Silence of the Lambs

Inside Story - The Silence of the Lambs

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Making of 'Dressed to Kill'

The Making of 'Dressed to Kill'

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Acting 'Carrie'

Acting 'Carrie'

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Passion and Reason: Michel Ciment on 'Barry Lyndon'

Passion and Reason: Michel Ciment on 'Barry Lyndon'

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cute. Clever. Mischievous. Intelligent. Dangerous: Making Gremlins

Cute. Clever. Mischievous. Intelligent. Dangerous: Making Gremlins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
From Gizmo to Gremlins: Creating the Creatures

From Gizmo to Gremlins: Creating the Creatures

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paradise Regained: Brian de Palma's 'Phantom of the Paradise'

Paradise Regained: Brian de Palma's 'Phantom of the Paradise'

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Femme Fatale: Dream Within a Dream

Femme Fatale: Dream Within a Dream

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Autopsy

The Autopsy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Making of 'Jurassic Park'

The Making of 'Jurassic Park'

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Black Lagoon: A Creature Chronicle

Back to the Black Lagoon: A Creature Chronicle

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Catwoman: The Feline Femme Fatale

Catwoman: The Feline Femme Fatale

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tales from the Mist: Inside 'The Fog'

Tales from the Mist: Inside 'The Fog'

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Behind the Ultimate Spin: The Making of 'Spider-Man'

Behind the Ultimate Spin: The Making of 'Spider-Man'

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Scanners Way: Creating the Special Effects in 'Scanners'

The Scanners Way: Creating the Special Effects in 'Scanners'

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty: Look Closer...

American Beauty: Look Closer...

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Place Mattes

Place Mattes

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tourist

Tourist

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Multiple Orgasm

Multiple Orgasm

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Menses

Menses

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
“X”

“X”

1973
×
★★½
Edit this entry  
28
I Was/I Am

I Was/I Am

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
Marie and Me

Marie and Me

1970
×
★★★½
Edit this entry  
28
Clay I Love You II

Clay I Love You II

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
Contribution to Light

Contribution to Light

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
Porklips Now

Porklips Now

1980
×
Edit this entry  
28
Closet Cases of the Nerd Kind

Closet Cases of the Nerd Kind

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Curtains Up

Curtains Up

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Fizz

Fizz

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jack Chop

Jack Chop

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
★★★★
Edit this entry