Sort by

mia🔹 has logged 301 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
½
Read the review Edit this entry  
01
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beautiful

Beautiful

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Manhattan

Little Manhattan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daybreak

Daybreak

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry