Sort by

arlette🪁 has logged 36 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Prince

The Lost Prince

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
84 Charing Cross Road

84 Charing Cross Road

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry