• The Many Saints of Newark

  • The Lost Daughter

  • C'mon C'mon

  • Malignant

  • Pig

  • Memoria

  • Titane

  • Luca

  • Shoplifters of the World

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

  • Happiest Season

  • Soul

  • Freaky

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Summerland

  • Psych 2: Lassie Come Home

  • The Old Guard

    ★½

  • Dating Amber

    ★★★

  • The Lovebirds

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Invisible Man

  • Emma.

    ★★★★

  • The Father

  • Horse Girl

    ★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Shirley

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Uncle Frank

  • The Outsider

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★★

  • Let It Snow

    ★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

  • Saint Maud

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Hustlers

  • Just Mercy

    ★★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

  • Anima

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★½

  • Men in Black: International

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • A Dog's Journey

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Blow the Man Down

    ★★★½

  • Nate Bargatze: The Tennessee Kid

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Happy Death Day 2U

    ★★★★

  • Blinded by the Light

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Beats

  • Dumplin'

  • Holly Star