Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Day Shift

Day Shift

2022
×
★½
Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Blonde

Blonde

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent House

Silent House

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Derailed

Derailed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
1408

1408

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
El Topo

El Topo

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess

The Princess

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry