Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Elvis

Elvis

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Surviving Picasso

Surviving Picasso

1996
×
★★★½
Edit this entry  
06
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oxide Ghosts: The Brass Eye Tapes

Oxide Ghosts: The Brass Eye Tapes

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Mercy

The Mercy

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Sense of an Ending

The Sense of an Ending

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shadowlands

Shadowlands

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★
Edit this entry  
20
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Monte Walsh

Monte Walsh

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
First Knight

First Knight

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
True Crime

True Crime

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Brothers in Arms

Brothers in Arms

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The World's Fastest Indian

The World's Fastest Indian

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Last Movie Star

The Last Movie Star

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Etruscan Smile

The Etruscan Smile

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Behind Enemy Lines

Behind Enemy Lines

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Edit this entry  
01
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gone

Gone

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Simple Twist of Fate

A Simple Twist of Fate

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry