RSS feed for Calum

Calum has logged 63 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
Edit this entry  
14
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
Edit this entry  
10
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hands on a Hard Body: The Documentary

Hands on a Hard Body: The Documentary

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Whiteout

Whiteout

×
Edit this entry  
07
Other Side of the Box

Other Side of the Box

2019
×
Edit this entry  
06
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★½
Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
½
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Edit this entry  
27
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Perfection

The Perfection

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ripley's Game

Ripley's Game

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
Edit this entry  
17
Step Up

Step Up

2006
×
Edit this entry  
12
Domino

Domino

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Dog Years

In Dog Years

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Aspen

Aspen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Store

The Store

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dim the Fluorescents

Dim the Fluorescents

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cave Small Cave Big

Cave Small Cave Big

2017
×
Edit this entry  
22
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★½
Edit this entry  
20
McQueen

McQueen

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Stairs

The Stairs

2016
×
Edit this entry