Sort by

Calvin has logged 253 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Road House

Road House

1989
×
★★½
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Skywatch

Skywatch

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Minute

One Minute

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Breathless

Breathless

1960
×
Read the review Edit this entry  
14
Skin

Skin

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
First Love

First Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Scarecrow

The Scarecrow

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
George Lucas in Love

George Lucas in Love

1999
×
Edit this entry