• Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★½

  • The Scorpion King

    ★★★

  • Resident Evil

    ★★½

  • Black Hawk Down

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Band of Brothers

    ★★★★½

  • Jurassic Park III

    ★★★

  • The Mummy Returns

    ★★★

  • Brotherhood of the Wolf

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★½

  • X-Men

    ★★★½

  • Gladiator

    ★★★★½

  • U-571

    ★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★½

  • Soldier

    ★★★

  • Apt Pupil

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • The Postman

    ★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★½

  • Amistad

    ★★★½

  • Gattaca

    ★★★★

  • Contact

    ★★★½

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★★★½

  • The English Patient

    ★★★★½

  • Braveheart

    ★★★★

  • Legends of the Fall

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • In the Mouth of Madness

    ★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Last of the Mohicans

    ★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Predator 2

    ★★★

  • Glory

    ★★★½

  • Batman

    ★★★★

  • They Live

    ★★★★½

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★

  • Good Morning, Vietnam

    ★★★

  • Empire of the Sun

    ★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Predator

    ★★★★

  • Platoon

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★½

  • Gallipoli

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★