Calvin Kemph has logged 35 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★
Edit this entry  
16
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shane

Shane

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Perfectos desconocidos

Perfectos desconocidos

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Vanishing

The Vanishing

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Replicas

Replicas

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Leprechaun Returns

Leprechaun Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mystery, Alaska

Mystery, Alaska

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dig!

Dig!

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry