Sort by

Calvin has logged 73 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love in the City

Love in the City

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolphin Reef

Dolphin Reef

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heater

Heater

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spookley the Square Pumpkin

Spookley the Square Pumpkin

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Acasă, My Home

Acasă, My Home

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
7p., cuis., s. de b., … à saisir

7p., cuis., s. de b., … à saisir

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Dad Is 100 Years Old

My Dad Is 100 Years Old

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Je T'Aime John Wayne

Je T'Aime John Wayne

2000
×
★★½
Edit this entry  
19
12:01

12:01

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fatman

Fatman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Eloquent Peasant

The Eloquent Peasant

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Any Bonds Today?

Any Bonds Today?

1942
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Off The Road

Off The Road

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Let's All Go to the Lobby

Let's All Go to the Lobby

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Far from Vietnam

Far from Vietnam

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry