Sort by

Calvin has logged 849 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Brave Little Toaster

The Brave Little Toaster

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wolf

Wolf

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Giuseppe Makes a Movie

Giuseppe Makes a Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Shot

One Shot

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Roberta

Roberta

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gephyrophobia

Gephyrophobia

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hands on a Hardbody: The Documentary

Hands on a Hardbody: The Documentary

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yongary, Monster from the Deep

Yongary, Monster from the Deep

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Saturday Night

Mr. Saturday Night

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Man Japan

Big Man Japan

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Inventory

Christmas Inventory

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry