Sort by

Calvin has logged 59 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Zion

Zion

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
PK

PK

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boat

Boat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Play

The Play

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Genre

Genre

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★½
Edit this entry  
26
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Safeguarding Military Information

Safeguarding Military Information

1941
×
Read the review Edit this entry  
25
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twenty One Pilots: Livestream Experience

Twenty One Pilots: Livestream Experience

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Me the Terrible

Me the Terrible

2012
×
★★
Edit this entry  
13
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Profile

Profile

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Local Legends

Local Legends

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
let me come in

let me come in

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry